Susipažinkime: kamieninės ląstelės ir jų saugojimas

Esame girdėję apie įvairių tipų donorystes, o ar žinome, kas yra kamieninės ląstelės, ir kada jos reikalingos ir ieškoma donorų? Apie kraujo donorystę visai neseniai buvo kalbėta nemažai, kadangi buvo pritrūkę kraujo Santariškėse. Tačiau kamieninių ląstelių šaldymas ir kraujo sandėliavimas – visai skirtingi dalykai.

Apie kamienines ląsteles

Šios ląstelės medicinos ir biologijos moksle yra dabar labai stebimos, tiriamos, į jas dedama daug vilčių, tikintis atrasti ir pritaikyti naujas gydymo perspektyvas. Ląstelės pasižymi neįprastu dauginimosi, dalijimosi būdu. Paprastai dalijantis tik viena ląstelė tampa tokia, kuri galės vėl pasidalinti, po antroji būna asmimetriška, kitokia. Kamieninių ląstelių labai reikia sužalotų organų atkūrimui, jos yra labai reikšmingos.

Kamieninės ląstelėsKur rasti kamieninių ląstelių? Paprastai jų galima išgauti iš kaulų čiulpų, dažniausiai iš čia jos renkamos, įpjovus blauzdikaulį arba klubakaulį. Įdomus faktas iš evoliucijos istorijos: pirmasis žmonių rūšies įrankis prieš daug metų buvo akmuo, su kuriuo žmogus suskaldydavo gyvūno kaulus tam, kad galėtų iš ten išvalgyti kaulų čiulpus, o taip pat ir maistingąsias kamienines ląsteles. Kodėl taip būdavo? Nes žmogus iš pradžių nemedžiojo, jis pasitenkindavo kitų plėšrūnų grobio likučiais ir dažniausiai būdavo vienas paskutinių eilėje, kai likdavo tik kaulai. Tačiau kaulų žmogus nevalgydavo, jam reikėdavo tik kaulų čiulpų. Grįžtant prie kamieninių ląstelių surinkimo technikų, dar galima paminėti riebalinius poodinius žmogaus sluoksnius ir taip pat kraują, iš kurio taip pat galima išgauti ląsteles. Vienas paprastesnių ir mažiausiai rizikingų būdų paimti kamienines ląsteles, kada žmogus nėra papildomai dėl to žalojamas, tai yra ląstelių paėmimas po gimdymo, iš virkštelės.

Saugojamos kūdikio virkštelės ląstelės

Dažniausiai žmogaus kamieninės ląstelės imamos iš kūdikio virkštelės. Kadangi jų koncentracija ten būna pakankamai didelė, o taip pat niekas nenukenčia, kai jos iš ten paimamos. Gerą daiktą, likusį po gimdymo, gaila išmesti, tad jeigu norite, gali būti iš ten paimta kamieninių ląstelių ir užšaldyta. Žinoma, tuomet ir kūdikio gimdymas turėtų būti planuojamas tokioje klinikoje, kurioje veikia tų ląstelių surinkimo paslauga.

Orinta

Orinta paskelbė 121 publikacijas

Įrašų navigacija


Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukeliai pažymėti simboliu *

Jūs galite naudoti šiuos HTML tag'us:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>