Kas gyvena ant stogo

Kai plieninė stogo danga padengiame savo stogo kepures, galvojame apie praktinius ir estetinius poreikius. Praktika – kad namas nebūtų kiauras, kad nelašėtų, nuo ko puikiai apsaugo plieninė stogo danga. Kad šilta būtų (o čia jau šiltinimo klausimas). Galvojame ir praktiškai – kad gerai derėtų stogas prie fasado, kad viskas būtų taip gražu. Tačiau galiausiai paaiškėja, kad stogas yra ne tik praktika ir estetika. Stogas visais laikais mitologijoje, literatūroje, kine, mene – kartu ir šioks toks mistinis laukas. Pažvelkime į kultūrinį ir meninį paveldą ir panagrinėkime, kas gyvena ant stogo.

Lietuvių mitologijoje

Stogų dangosLietuvių mitologijoje rasime gausybę pasakymų, palyginimų, patarlių, pasakų ir sakmių, kurios atskleidžia, jog senovėje tikėta aitvarais. Aitvaras neatrodė kaip tas, kurį turime dabar, kuris būna pas mus per varžybas ir kurį iškeliame aukštai virš jūros paplūdimyje. Senovėje aitvaras buvo laikoma tarsi mistine dvasia, kuri galėjo žmonėms atnešti turtus arba prakeiksmus. Mitologija kalba, kad tie dalyai priklausė nuo to, ar žmogus pats buvo geras. Nes geram žmogui, aišku, nutiks geri dalykai, o blogam ar nesąžiningam – blogi. Aitvarais tarsi neturėjo aiškaus pavidalo, kai kur rašoma, kad jis švytėdavo. Tačiau jis pasirodydavo ant stogo, dažnai išlįsdavo iš kamino.

Ryškūs personažai

Tačiau kur kas daugiau personažų, gyvenančių ar bent jau savo pagrindines vieklas veikiančių ant stogo, yra šiuolaikinėje ar bent praėjusio šimtmečio kūryboje.

Komisų herojai. Tikrai esate matę tokius filmus kaip „Betmenas“ ar „Supermenas“, kurie pradžioje, žinoma, buvokomiksais. Taigi, šie personažai, sukūrę milžinišką kultą, turėjo tokias savybes, kad dažnai laiką leisdavo ant stogo.Betmenas iš viršaus nužvelgdavo mirguliuojantį miestą su savo šviečiančiais dangoraižiais. Nuo stogo kartais jis danguje paleisdavo ir savo emblemą – šikšnosparnio. Tuo tarpu Žmogus voras tiesiog turėdavo reikalų viršuje, nes taip pat dažnai lipdavo į viršų, ant stogo. Ten nebūdavo skardinių stogo dangų, tokių, kokias mes galbūt dažnai turime dabar, tačiau vis tiek tai buvo stogai.

Karlsonas. Šitą personažą žinome visi lietuviai. Taip ir vadinasi – Karlsonas, kuris gyvena ant stogo. Sukurtas talentingosios Tuvės Janson. Taigi, nereikia net pasakoti, kiek laiko šis žavus storulis su propeleriu ant nugaros praleisdavo šalia kamino, ant stogo, valgydamas saldumynus. Nuostabu, kaip jam pavykdavo išsikovoti visokius skanius dalykus iš Mažylio.

Smuikininkas. Dar vienas personažas, kuris irgi pavadinime turi stogo nurodymą. Istorija apie smuikininką taip ir vadinasi – Smuikininkas ant stogo.

Gerai paieškojus, pamatysime, kad tokių personažų yra ir daugiau.

Orinta

Orinta paskelbė 121 publikacijas

Įrašų navigacija


Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukeliai pažymėti simboliu *

Jūs galite naudoti šiuos HTML tag'us:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>